V pondělí 13. září bude v prostorách hrobky Dubských slavnostně představena výstava Slavní „čeští“ Rakušané. Vernisáž bude zahájena v 16 hodin na tradičním vzpomínkovém setkání ve Zdislavicích, v podvečer pak v aule pedagogické školy v Kroměříži proběhne prezentace osobností a koncert zpěvačky Nao Higano a klavíristy Karla Košárka.

Putovní panelová výstava seznamuje s pěti desítkami rakouských osobností, které mají buďto český původ, anebo významný vztah k českému prostředí a kultuře. Ze Zlínského kraje jsou v kolekci zastoupeny tři osobnosti – režisér Robert Land, fyzik Ernst Mach a spisovatelka Marie Ebnerová z Eschenbachu.

A právě poslední jmenovaná je velmi úzce spjata s regionem Hříběcích hor. Narodila se ve Zdislavicích jako Marie Dubská a dodnes je považována za nejvýznamnější rakouskou spisovatelku, často srovnávanou s Boženou Němcovou. Byla nositelkou nejvyššího rakouského civilního řádu, Čestného kříže za umění a literaturu, jako první žena získala čestný doktorát na Vídeňské univerzitě, dvakrát byla za svoje dílo nominována na Nobelovu cenu. Její celoživotní inspirací byl zdejší venkov, náměty čerpala z okolí Zdislavic i od své české chůvy, která ji nadchla pro klasické české pohádky a příběhy.

Záštitu nad akcí přijali honorární konzul Rakouska Georg Stöger, hejtman Zlínského kraje Radim Holiš a starosta Troubek-Zdislavic Ondřej Varaďa, kteří spolu s Czech National Trustem na akci srdečně zvou.