Milostivé léto II. umožňuje lidem zbavit se exekucí vůči státu, obci, kraji nebo jimi vlastněným organizacím. Dlužníkům stačí, aby zaplatili původní dluh (tzv. jistinu) a poplatek za ukončení exekuce. Veškeré další poplatky, úroky nebo sankce, které se k dluhu nastřádaly, jim stát odpustí. Akce probíhá po dobu tří měsíců od 1. září do 30. listopadu 2022.

Akce se řídí několika podmínkami. Dluh, který je možné během milostivého léta odpustit, vznikl u státu, obce, kraje nebo ve společnostech, ve kterých drží stát většinový podíl. Typicky se jedná o dluhy vůči zdravotním pojišťovnám, ČEZ, za jízdu načerno, svoz odpadu nebo poplatky za Českou televizi a Český rozhlas. Do projektu zapojily i některé soukromé společnosti (Airbank, Česká Spořitelna, Home Credit, Moneta Money Bank, Raiffeisenbank, Unicredit, Zaplo).

Dále musí být dluh již v exekuci a být vymáhán soudním exekutorem. Milostivé léto se nevztahuje na správní nebo daňové exekuce ani na lidi v insolvenci. Poslední podmínka se týká data – exekuce musela být zahájena před 28. říjnem 2021.

Jak postupovat?

1. Doporučeným dopisem požádejte exekutora, který dluh vymáhá, o vyčíslení aktuální dlužné jistiny. V dopise uveďte, kam má zaslat odpověď (adresa, email apod.), a nezapomeňte doplnit, že chcete využít milostivé léto. Pokud znáte spisovou značku své exekuce, doplňte ji do dopisu také.

2. Jakmile vám exekutor odpoví, postupujte dle jeho pokynů – dlužnou částku plus poplatek na ukončení exekuce ve výši 1 815 Kč uhraďte dle platebních pokynů co nejdříve. Do zprávy pro příjemce opět napište, že využíváte milostivého léta (např. Jan Novák – splátka jistiny – milostivé léto). Po domluvě s exekutorem si můžete úhradu rozložit na několik splátek. Poslední platba však musí být na bankovním účtu exekutora připsaná nejpozději 30. 11. 2022. Splněním těchto podmínek bude vaše exekuce zastavena a ukončena.

3. Znovu oslovte exekutora a ověřte si, že vše proběhlo v pořádku.

Pokud si nevíte rady, obraťte se na infolinku 770 600 800, email jakprezitdluhy@clovekvtisni.cz nebo oslovte přímo nás, a to emailem na martina.lecianova@hribecihory.cz (uveďte své jméno, bydliště a stručný popis vaší situace).